
Нови Сад: Црква и верске слободе у савременом друштву
У уторак, 14. маја 2024. године, у амфитеатру Ректората Универзитета у Новом Саду, одржана је дијалошка трибина на тему „Црква и верске слободе у савременом друштвуˮ. Трибина је одржана са благословом Његовог преосвештенства Епископа бачког др Иринеја, у организацији Управе парохије при Саборном храму Светог великомученика Георгија у Новом Саду.
Трибини су присуствовали г. Милан Ђурић, градоначелник Новог Сада, госпођа др Весна Туркулов, инфектолог у Клиничком центру Војводине и редовни професор Медицинског факултета Универзитета у Новом Саду, г. Мухамед Зиљкић, муфтија војвођански, г. Бранислав Кулик, свештеник Словачке Евангеличке Цркве а. в. у Новом Саду, свештеници и ђакони Епархије бачке, студенти и професори Универзитета у Новом Саду и многобројни Новосађани.
На почетку трибине, присутнима се обратио протојереј Бране Миловац, парох Саборног храма, који је, у својству модератора, представио уважене говорнике и указао на значај назначене теме трибине.
Протојереј-ставрофор др Милош Весин, професор Богословског факултета Светог Саве у Либертивилу, говорио је најпре о историјском развоју појма слобода у различитим светским језицима, а затим је присутнима предочио више конкретних примера односа Цркве и државе на тлу Западне Европе, али и Америчког и Аустралијског континента. Закључујући своје излагање, прота Милош је нагласио да се данас нажалост заборавља да ће будући храм Светих мученика бачких на Лиману бити спомен-храм не само оних који су пострадали у јануарском Погрому 1942. године него и свих жртава Новог Сада, које су пострадале непосредно пре, али и после тог злочина.
Др Милан Милутин, доцент Правног факултета Универзитета у Новом Саду, представио је постојеће правне моделе односа Цркве и државе кроз историју и у савременом друштву, као и различита разумевања и тумачења појма секуларизма у светлу тог односа. Закључио је да према важећим законским одредбама сваки верујући човек има право на јавно испољавање своје вероисповести и својих ставова.
Др Милан Громовић, научни сарадник, указао је, у светлу српске поетике и књижевности, на рефлексије и културни одговор на страдања српскога народа кроз примере делâ познатих српских писаца. У закључку је истакао да никада не смемо да заборавимо да је управо Црква стожер слободе и да је изградња будућег храма на Лиману одговорност свих нас.
Немања Вујић, студент-продекан, говорио је о важности идентитета светих мученика бачких, јер су они због свог идентитета и пострадали мученички. Указао је на значај будућег храма Светих мученика бачких као својеврсног универзитетског храма, што своје дубоко утемељење има у традицији свих познатих светских универзитета, и подвукао да изградња храма не може никога угрозити, као и да је храм истинска потреба студената при Универзитету у Новом Саду.
Присутнима се на крају обратио протојереј Бране Миловац, који је посебну благодарност изразио г. Милану Ђурићу и др Весни Туркулов, као и представницима Цркава и верских заједница, на свесрдној подршци око изградње храма Светих мученика бачких у новосадском насељу Лиману.
Следећа дијалошка трибина биће одржана у уторак, 28. маја, у амфитеатру Ректората Универзитета у Новом Саду, са почетком у 19 часова.
Извор: Епархија бачка
ФОТОГРАФИЈЕ
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ

Календар за 3. април Преподобни Јаков Исповедник
Овај светитељ, заволевши од младости подвижнички живот, замонаши се. Чистио...

Патријарху Порфирију уручено највише одликовање Јерусалимске патријаршије
Његова светост Патријарх српски г. Порфирије је служио данас, заједно са...

ВЕЛИКОПОСНИ РАСПОРЕД БОГОСЛУЖЕЊА ПОНЕДЈЕЉКОМ, УТОРКОМ И ЧЕТВРТКОМ
Српска православна Парохија которска – Котор-Црква Светог...